"Kůň zná svého jezdce lépe, než jezdec svého koně."


CHŮZE PO ŽEBŘÍKU A KLADINĚ

28. září 2010 v 8:27 | janička |  Výcvik a výchova psů
    cviku je naučit psa, aby na pokyn psovoda přešel po žebříku a kladině tam i zpět. Ovládání cviku je důležité při praktickém použití psa, kdy musí po žebříku vystoupil k prohledání půdy, nebo po schodech sejít do sklepa, přejít po lávce přes potok.
Povel: "VPŘED NAHORU!" a "ZPĚT!", jako pomocného povelu se používá "DOLŮ! ", opakování "VPŘED!" a "POMALU! ". Tyto pomocné povely se později již nepoužívají.
Posunek: Předpažení pravou rukou ve směru žebříku a kladiny.
Podmíněný podnět: Povel "VPŘED NAHORU a ZPĚT! ", posunek, slovní pochvala.
Nepodmíněný podnět: Trhnuti vodítkem, pohlazení a podaný pamlsek.
Metodický postup při nácviku:
    Výcvik je možno provádět již s mladým psem, při dodržení ostatních podmínek a zásad. Ve výcvikových zařízeních se zpravidla používá žebříku a kladiny uzpůsobených tak, že výška se nechá přizpůsobit pode potřeby a rozpracovanosti psa. Nebo se také používá tří různě vysokých žebříků. S nácvikem vždy začínáme na nejnižším stupni asi 50-70 cm, na konečné výšce nezáleží, ale tato je obyčejně asi 2 m. Při nácviku slézání žebříku se provádí současně chůze po kladině, a ta tak, že pes jde po jednom žebříku nahoru, přejde po kladině a po druhém žebříku sejde dolů a zase se vrací zpět.
    Způsob nácviku: Při nácviku postupuje psovod tak; že se nejdříve přesvědčí o stavu a stabilitě žebříku i kladiny. Pak se: postaví asi dva kroky před žebřík, pes sedí u levé nohy psovoda, upoután na krátkém vodítku, které psovod drží v levé ruce. Po vyslovení povelu "VPŘED NAHORU!" a provedení posunku, vykročí se psem k žebříku. Za stálého opakování povelu a mírného tahu za vodítko nutí psa, aby zvolna postupoval po žebříku nahoru, přičemž psa stále povzbuzuje, chválí a dává pozor, aby pes ze žebříku neseskočil, nebo nespadl. Psovod postupuje podél žebříku vedle. psa. Nedaří-li se psu klást nohy správně na příčky žebříku, musí mu psovod pomáhat tím, že ukazuje nebo poklepává rukou na příčky, nebo nohy psa postupně na jednotlivé příčky klade. Při tom je možno použít pomocníka, který pomáhá psu z druhé strany, nebo lákání psa na pamlsek. Je také možno použít napodobovací: metody nejdříve jde po žebříku pes, který již cvik ovládá a za ním následuje psovod se psem, u kterého bylo s nácvikem započato. Většina psů se poprvé zdráhá vejít na žebřík zvláště u některých psů je odpor tak silný, že se ho vůbec nepodaří na žebřík dostat: V takovém případě je lépe postupovat tak, že kladinu na jedné straně sundáme na zem a nejdříve uvedeme psa na kladinu, po které snáze vyjde nahoru a pak teprve sestupuje po žebříku dolu. Obyčejně stačí několik pokusů a pes se již nezdráhá, pak můžeme přejít k normálnímu nácviku.
    Když pes přejde po žebříku nahoru a vstoupí na kladinu, opakuje psovod povel "VPŘED! ", mírným tahem vodítka převádí psa po kladině a po druhém žebříku vede psa dolu. Po přejití se psovod se psem otočí a na povel "ZPĚT NAHORU!" se snaží převést psa na druhou stranu. Při chůzi psa stále uklidňuje a povzbuzuje. Po zdolání žebříku se psovod rychle postaví před psa a provede cvik sedni před psovodem. Psa radostně pochválí a odmění, nechá jej chvíli sedět a na povel "K NOZE!" provede cvik sedni u nohy psovoda. Psovod může cvik několikrát opakovat a musí dbát, aby pes ze žebříku neseskakoval, ale přešel plynule až na poslední příčku žebříku.
    Když pes cvik na vodítku provádí již dobře, pustí psovod vodítko a nechá ho psu volně za sebou tahat. Psovod postupná. žebřík zvyšuje a zkracuje cestu podél kladiny až zůstane na místě. Když pes i tímto způsobem cvik provádí dobře; vodítko odepneme a pes cvik provádí volně na povel a posunek. Psovod však musí ihned zakročit a cvik opakovat v případě, že pes cvik neprovede přesně. V případě, že pes jde příliš rychle a tím nepřesně, zmírní psovod jeho chůzi povelem "POMALU!" a mírným přidržením za vodítko.
Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:
- psovod není dostatečně trpělivý, důsledný a náročný,
- při nácviku nepostupuje systematicky, přechod od jedné fáze k druhé je příliš rychlý,
- psovod při nácviku nedodržuje správné a nutné zásady,
- při nácviku je použito příliš silných nepodmíněných podnětů,
- psovod psa pochválí, nebo cvik ukončí, aniž by byl proveden přesně.
Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:
Cvik považujeme za splněný a přesně provedený, když pes na daný posunek plynule, ne příliš rychle ani pomalu, přejde po žebříku, kladině a po druhém žebříku až na zem, zde na povel "ZPĚT NAHORU!" opět plynule přejde až před psovoda, zde bez povelu usedne a vyčká na povel "K NOZE! ", na který rychle a přesně usedne u levé nohy psovoda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama