"Kůň zná svého jezdce lépe, než jezdec svého koně."


NAVEDENÍ PSA K LEVÉ NOZE PSOVODA

28. září 2010 v 8:16 | janička |  Výcvik a výchova psů
    cviku je naučit psa, aby na povel zaujal polohu vsedě u levé nohy psovoda. Tohoto cviku používáme vždy u těch cviků, kdy pes přiběhne k psovodovi - přivoláni, přinesení předmětu, při zdoláváni překážek apod. Zde pes nejdříve musí usednout před psovodem a vyčkat na povel "K NOZE!"
Povel: "K NOZE!" je vysloven krátce a v rozkazovací intonaci. Posunek: Lehké plácnutí dlaní levé ruky na stehno. Podmíněný podnět: Povel "K NOZE! ", posunek a slovní pochvala.
Nepodmíněný podnět: Trhnutí vodítka, zatlačení na záď psa, poplácání a podaný pamlsek.
Metodický postup při nácviku:
    Způsob nácviku za pomoci vodítka: Pes sedí před psovodem, který drží v levé ruce poněkud zkrácené a mírně uvolněné vodítko. Po povelu "K NOZE! ", klepne psovod levou rukou na stehno, vzápětí ukročí levou nohou vzad, a to co možno nejdále, aby mohl cvik snadněji provést. Současně trhne vodítkem a pomalu přitahuje psa k sobě. Když je pes na úrovni pravé nohy; uchopí vodítko těsně u obojku pravou rukou a vnějším obloukem navede psa k zakročené levé noze a současně s přisunováním nohy přitahuje i psa: Jakmile levou nohu přisune k pravé, trhne pravou rukou vodítkem směrem. nahoru a levou rukou zatlačí na záď psa, čímž ho donutí k usednutí. Když se pes posadí, psovod uvolní obě ruce, přesvědčí se, zda pes zaujal správnou polohu, případně ho opraví a pak pochválí. Tímto způsobem cvik několikrát opakuje. Způsob nácviku bez pomoci vodítka: Cvik bez pomoci vodítka můžeme nacvičovat tehdy, když pes již reaguje na povel, nebo posunek a cvik provede, aniž bychom museli vodítka použít. Psovod postupuje tak, že nejdříve pustí vodítko na zem a po několikerém opakováni, když pes cvik provádí dobře, vodítko odepne a provádí cvik na volno. Postupně zkracuje vzdálenost levé nohy až do základního postoje.
Abychom nevybudovali nežádoucí spojitost, že stále používáme a provádíme po přiběhnutí psa cvik k noze, vytvořili bychom návyk a pes by nepředsedal, ale snažil by se jít přímo k noze. Proto střídavě cvik provádíme tak, že občas necháme psa sedět před sebou, povelem "ZŮSTAŇ!" ho udržujeme, z levé strany obejdeme a postavíme se vedle něho. Tímto způsobem docílíme, že pes vždy vyčká na povel psovoda.
Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:
- psovod je málo důsledný a náročný na přesný výkon psa
- trhnutí vodítkem není přizpůsobeno k povaze psa,
- psovod nepostupuje systematicky a příliš brzo přestane používat vodítka.
- cvik nestřídá s obejitím psa, vybuduje nežádoucí spojitost.
Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:
Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy, když pes na daný posunek, rychle a přesně zaujme polohu vsedě u levé nohy psovoda a vyčká na další povel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama