"Kůň zná svého jezdce lépe, než jezdec svého koně."


SKOK ŠPLHEM

28. září 2010 v 8:28 | janička |  Výcvik a výchova psů
    cviku je naučit psa, aby na pokyn psovoda zdolal šplhem vysokou překážku až 2 m, ať již prkennou, zděnou, nebo drátěnou. Ovládání cviku je důležité při praktickém použití psa, při sledování pachatele po stopě, nebo jeho zadržení přes překážku.
Povel: "VPŘED HOP!" a "ZPĚT HOP!" je vysloven v rozkazovací intonaci.
Posunek: Ukázání pravou rukou směrem k překážce. Podmíněný podnět: Povel "VPŘED HOP!" a "ZPĚT HOP!", posunek a slovní pochvala.
Nepodmíněný podnět: Použití vodítka, neb dlouhé šňůry, poplácání a podaný pamlsek.
Metodický postup při nácviku:
    Zde platí tytéž podmínky a zásady jako u skoku přes nízké překážky. Ve výcvikových zařízeních se zpravidla používá prkenná překážka, která je uzpůsobena tak, že její výška se nechá podle potřeby snižovat, nebo zvyšovat. S nácvikem můžeme započít až tehdy, když pes již dobře a spolehlivě skáče přes nízké překážky.
    Počáteční způsob nácviku: Psovod stojí se psem v základním postoji asi 2-3 metry před překážkou, pes je upoután na krátkém vodítku, které drží psovod v levé ruce Překážka je ve výši asi 120 cm. Na daný povel a posunek se psovod rozběhne k překážce vodítkem lehce pomůže psu překážku zdolat. Po oběhnutí překážky vodítko pustí, protože zde překáží trám. Vodítko opět uchopí, se psem se otočí a stejným způsobem postupuje na povel "ZPĚT HOP!" k překonání překážky zpět. Po přeskočení překážky na povel "ZŮSTAŇ!" předejde před psa, provede cvik sedni, psa radostně pochválí a odmění pamlskem. Psa nechá určitou dobu sedět a na povel "K NOZE!" pes musí rychle a přesně usednout u jeho levé nohy a zde vyčkat na další povel. Psovod buď nácvik opakuje, nebo od překážky odejde. Psovod tímto způsobem pokračuje v nácviku za postupného zvyšování překážky, až pes zdolává překážku 2 m vysokou. Rovněž postupně zkracuje vzdálenost vyběhnutí se psem, až zůstane stát na místě, odkud psa vyslal. Pes překážku zdolává s připnutým vodítkem, nebo je možno použít i dlouhou šňůru. Když pes již překážku provádí dobře a spolehlivě, přestaneme používat vodítka a pes cvik provádí samostatně, jen na povel a posunek.
    Pes zdolává tuto překážku tím způsobem, že se rozběhne, nohama narazí na překážku, načež se narazí, předníma nohama se zachytí za okraj posledního prkna, vytáhne se na překážku až zadní nohy rovněž zachytí okraj prkna, pak přední nohy zpustí na překážku, odrazí se a seskočí dolů. Je třeba, aby psovod vybudoval u psa takový návyk, aby pes po přeskočení a obratu za překážkou měl dostatek místa k rozběhnutí.
Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:
- psovod je málo trpělivý, důsledný a náročný na výkon psa,
- při nácviku nepostupuje systematicky, příliš rychle,
- brzo přestane používat vodítka, neb dlouhé šňůry,
- při nácviku je použito příliš silných nepodmíněných podnětů,
- psovod psa pochválí, nebo cvik ukončí, aniž by byl proveden přesně, ,
- psovod při nácviku nedodržuje správné a nutné zásady.
Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:
Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy, když pes vyčká na daný posunek, pak rychle překoná překážku šplhem, na daný povel "ZPĚT HOP!" se opět , rychle vrátí přes překážku před psovoda, bez povelu usedne a vyčká na povel "K NOZE! ", na který rychle a přesně usedne u levé nohy psovoda: Po obratu psovoda rychle a přesně usedne a na pokyn psovoda od překážky odejde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama