"Kůň zná svého jezdce lépe, než jezdec svého koně."


Výběr štěněte - chovatel

23. září 2010 v 20:22 | janička |  Výcvik a výchova psů
Přišel ten čas, kdy na internetu vyhledáváte chovatelské stanice, které chovají právě to vaše důkladně vybrané plemeno psa a nevíte, pro jakou chovatelskou stanici se rozodnout? Vždyť každé plemeno chová přinejmenším 20 - 30 chovatelů.

Vzhled a chování štěňatimg

Pokud si vybereme určitou chs, tak nám její způsob chovu prozradí jiný vzhled a chování štěňat. Štěňata, která jsou k odběru a jedeme se na ně podívat, by měla být zdravá, aktivní, hravá, čistá, měla by mít lesklou srst a měla by být v kontaktu mezi lidmi, psy ale i dětmi. Štěňata by neměla být někde zavřená a už vůbec ne tzv. "odříznutá" od světa.

Kontakt s dětmi je velké +

Pokud chovatel má doma rodinu s dětmi, je to perfektní. Pejsci by se měli dostat do kontaktu s co nejvíce lidmi a dětmi v období od narození do odběru. Psi jsou tudíž zvyklí již od útlého věku na děti a nebudou s nimi mít tedy v průběhu dospívání problém. Jestliže s dětmi totiž vyrůstají, navykají si na různé tahání, mazlení a jiné činnosti od dětí.
Pak je tedy velmi, ale velmi nízké riziko, že by pes dítěti nějak ublížil. Ale nezapomínejte, že v žádném případě nesmíte nechávat psa s malým dítětem o samotě.

imgPéče o štěňata je základ

Chovatel musí dopřát štěněti každodenní péči. Již při první návštěvě i třeba webových stránek chovatelské stanice se dá poznat, jaký čas a jakou péči chovatel ět+ňatům věnuje. Úplně nejlepší a nejinformovanější stránky chovatelských stanic mohou mít v obsahu fotky štěňat od narození, rodiče a informaci o jejich RTG DKK a popř. i jejich předků.
Zájemce, který se na stránky před první návštěvou chovatele dívá, chce nejen důkladně poznat informace o plemeni, ale také by chtěl vidět např.  i aktuální vrh s fotkama, na kterých je vyobrazen věk štěňat od narození. Ještě lépe o chs vypovídají fotky, na nichž jsou štěňata s dětmi nebo jak si s nimi hrají a nebo pokud daná chs má v rodině děti. Chovatel také dává štěňatům lehké a tenké obojky, aby si lépe zvykala na další nošení.

Správný věk při odběru štěněte

Štěně by se mělo do nové rodiny dávat mezi 9. - 10. týdnem. Pokud tak učiníte, štěně se velmi rychle a snadno přizpůsobí okolí. Není dobré dávat štěně dříve, neboť ještě v 8. a začátkem 9. týdnu není štěně schopno rozeznat, jak se mezi psy chovat. Samozřejmě je doba odběru různá, ale platí pravidlo, že se štěně nesmí dávat od matky hned po odstavení.
Pokud by jste dali pejska k odběru naopak později než je dané, tak si pes bude hůře zvykat na nový domov, režim a podmínky.

Chovatel dopřává péči i u nových majitelů


Je zvykem, že chovatel usnadní budoucímu majiteli se štěnětem první chvíle v novém domově. Nejdůležitější je při předání štěněte od chovatele dostat: kupní smlouvu (originál), průkaz původu (originál), pokud je štěně čipované (číslo čipu), pokud je tetované (číslo tetování), pas a očkovací průkaz. Toto všechno jsou nejdůležitější a nejzákladnější věci a doklady, které od chovatele musíte dostat.
Záleží pouze na majiteli a na tom, jak chov bere. S imgtěmito "věcmi" většinou odejdete od každého chovatele, ale jsou i tací chovatelé, kteří Vás navíc obdarují výbavičkou do začátku.
Chovatel, jenž chce dopřát štěněti tu nejvyšší péči, je ochoten přidat k pejskovi část krmení, na které byl doposud zvyklý, obojek s vodítkem, popř. mističku na jídlo. Chovatel by vás měl poučit o chovu plemene a způsobu výcviku. Každého chovatele se ale samozřejmě můžete zeptat na jakékoliv otázky ohledně pejska. A on Vám v jeho zájmu určitě rád odpoví
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama