"Kůň zná svého jezdce lépe, než jezdec svého koně."


Jak taková socializace psa vypadá…..

20. října 2010 v 12:11 | janička |  Výcvik a výchova psů

Jak taková socializace psa vypadá…..socializace štěnětesocializace štěněte

Pokaždé když štěně chceme seznámit s něčím novým je důležité mít štěně na vodítku a seznamovat jej postupně. Do náruče si štěně bereme výhradně jen v určitých situacích. A to když štěně učíme například schody z nepříjemného materiálu (kov), tak si jej dáme do náruče a štěně položíme na druhý schod a poté jej necháme sejít dolů. Zabráníme tak zbytečnému stresování štěněte, aby si na schody vyšlo samo. ( Nepleťte si to s tím, že budete štěně nechávat vybíhat schody až do několikátého patra při každém venčení - není to vhodné pro jeho vývoj).
V žádném případě by se nemělo stát, že by štěně před něčí vyděšeně uteklo nebo získalo negativní zkušenost. Pro štěně mají tyto negativná zážitky až příliš velký význam a často v dospělosti vyústí v nevhodné chování a to nejen v kritických situacích.
Pokud se štěně něčeho bojí, lekne se nebo si je v nějaké situaci nejisté je potřeba, aby jste se vy sami chovali v klidu, zkrátka jak kdyby se nic nedělo. Každopádně nezačít psa chlácholit a litovat nebo jej brát do náruče nebo jej trestat. A to protože pokud chceme aby štěně všechny situace bralo jako něco naprosto běžného a chovalo se v klidu a sebevědomě musíme se tak chovat i my. Pokud budeme zvyšovat hlas, šišlat na něj nebo jej litovat utvrdí se v tom, že jeho obavy jsou namístě, protože páneček se nechová normálně.
Pokud štěně něco náhle vystraší není dobré od dané věci rychle odejít nebo jej nutit aby si danou věc očuchal. Zde je na místě pokračovat dál v cestě, kterou jste měli v plánu a chovat se naprosto přirozeně.Pokud se štěně vzpírá a nechce pokračovat v chůzi nebojte se silněji zatáhnout za vodítko.
Hned jak se štěně uklidní můžete ho pohladit, ale důrazně jej nechvalte ani neodměňujte, aby nepochopilo, že se opravdu děje něco hrozného. A další den s k tomu vrátit již připraven na to, že se toho pes bojí a již předem než si toho štěně všimne si pomocí pamlsku a hry kolem toho s naprostým klidem projít.
Dávejte si pozor na to, aby jste si se psem nehráli a nechtěli po něm poslušnost jen ve vyhrocených situacích.
socializace štěněteKdyž štěně seznamujete s lidmi nedovolte jim štěně krmit a nepřiměřeně si štěně hladit naučíte štěně žebrat a obtěžovat lidi a můžete si narušit vazbu mezi vámi a psem.
Když má zájem štěně neznámé věci očichávat - podpořte ho v tom, ale dávejte si pozor na situace, které by ho mohli negativně ovlivnit, jako například přiblížit se k psu za plotem - mohl by ho pokousat, očichat si auto, které by právě někdo mohl nastartovat - uleknutí se hluku nebo výparu z výfuku.
Berte štěně do lesa, kde si bude zvykat poslouchat i v místě plné pachu od zvěře. Berte štěně k veterináři  i když právě nepotřebuje ošetření, seznamujete ho se všemi možnými zvířaty jako jsou i hospodářská zvířata, seznamujte je se všemi dopravními prostředky, městem a vše co k městu patří.
Zkrátka štěněti ukažte a proveďte jej vším možným co vás napadne. socializace štěněte

Ale také nezapomeňte štěněti dopřát volný pohyb bez vodítka  jeto důležitý pro jeho vývoj, ovladatelnost i na vytvoření si vazby na vás.
Váš  pes již odmalička potřebuje, aby jste se mu dostatečně věnovali.
Proto si na své štěně udělejte dostatek času, aby když jste sním venku, jste mu mohli dopřát správnou socializaci i výchovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama