"Kůň zná svého jezdce lépe, než jezdec svého koně."


Jaký je Váš pes?

30. října 2010 v 18:59 | janička |  Rady a tipy
Melancholický typ
Melancholičtí psi jsou buď klidní, avšak stísnění, nebo neklidní a roztěkaní. Melancholičtí psi se bojí všechno. Jsou úzkostliví, ulekaní a nervózní. Nemají radost z poznávání nových vjemů. Před domnělým nebezpečím se snaží zachránit útěkem nebo zalezením do co nejbezpečnějšího místa (pod postel, pod auto atd.). Proti nezmámím lidem jsou nedůvěřivý a většinou objekt bojácně obejdou, než aby se seznámili s novým podmětem. Při prudkém jednání (ostré povely) pes většinou stáhne ocas nebo se přikrčí popřípadě bezradně odbíhá. Projevuje vůbec nápadnou bojácnost a sklon k útěku. Při výcviku jsou velice těkaví. Cviky je nutno stále opakovat s velkou trpělivostí psovoda. Protože jeden ostřejší povel a pes si dlouho pamatuje negativní zkušenost.

Cholerický typ
Pes tohoto typu je pes smělý, nebojácný, energický. Je velmi hbitý a neúnavný v pohybech, těžko vydrží na místě. Velice těžko udrží pozornost např. při výcviku. Těžko se cvičí cvikům jako je odložení, sedni-lehni-vstaň. Naopak cviky, kde jde o pohyb (aport, překonávání překážek atd.)se cholerici učí velice snadno. Přinucování k čemukoliv je třeba používat co nejméně. Cholerický pes se stane při nucení ještě více dráždivější a neposlechne. Výcvik psů těchto psů vyžaduje pevnou, ale přitom jemnou ruku.

Sangvinický typ
Neobyčejně pohyblivý, družný, dráždivý a čilý pes. Zareaguje na každý podmět okolí. Z toho důvodu se dobře cvičí (zájem o činnost). Pes sangvinik je považován za nejdokonalejší typ psa. Je snadno zvládnutelný, chápavý, pozorný a ochotný k jakékoliv práci. Učí se rychle a naučené nezapomíná. Cizí lidé mu nedělají potíže, bez problému přivykne novému prostředí.
Pokud si chcete pořídit bezproblémového psa, pořiďte si sangvinika. Výcvik takového psa jde snad zvládnout i podle příručky.

Flegmatický typ
Pes typu flegmatického je za normálních podmínek méně pohyblivý. V pohybech je pomalý, až se sklonem k těžkopádnosti. Je jakoby málo dráždivý, jakoby váhavý a jakoby méně chápavý. Je to vysloveně klidný pes. Cviku typu odložení nejsou u flegmatiků problém
Rychlou změnu (vzrušení za útlum a obráceně) snáší pes flegmatik poměrně těžko. Také přechod jednoho úkonu k druhému činí potíže. U psů tohoto typu musíme být připraveni, zejména v počátcích, že pracují pomaleji, popřípadě až na opakovaný rozkaz. Vcelku lze říci, že psi flegmatici jsou přibližně hodnotní asi jako psi sangvinici. Rozdíl je hlavně v tom, že flegmatici jsou pomalejší. K nácviku některých cviků je třeba o něco více času. Proto celkový výcvik vyžaduje trochu delší dobu, než je tomu u psů sangviniků. 

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama