"Kůň zná svého jezdce lépe, než jezdec svého koně."


Proč je dobré socializovat psa...

20. října 2010 v 12:10 | janička |  Výcvik a výchova psů

Proč je dobré socializovat psa...

socializace štěněteObdobí socializace psa je velmi důležité pro každého psa a v té nejintenzivnější formě by mělo probíhat v období  mezi 7 - 12 týdny jeho věku (nejpozději však do 16 týdnů).  Jde o období, které ve velké míře ovlivní chování daného jednotlivce v jeho následujícím životě a zdůrazní jeho osobnost. Se socializací psa se samozřejmě může začít i později. Ale čím později se se socializací psa začne, tím náročnější a zdlouhavější to bude a většinou se nedosáhne chtěného výsledku.
Pes, který neprošel správnou socializací, nepřiměřeně a nevhodně reaguje na běžné situace. Trpí tím jak jeho nervová soustava - on sám, tak jeho majitel a okolí.
Nevhodnou reakcí může být jak nepřiměřená bázlivost z čehokoli s čím se pes setká, tak i agresivníchování, které většinou pramení ze skrytého strachu. (Agresivita dominantního jedince je v určitých bodech odlišná a dá se od agresivity ze strachu rozeznat).
Pes, který neví jak na danou (probíhající) situaci reagovat, reaguje zrakově (kousáním) nebo pudově (útěkem). Takový pes je pak nebezpečný sám sobě - při útěku ze strachu se může ztratit nebo jej může srazit auto apod..) i svému okolí.socializace štěněte
Kdokoli si pořizuje psa, ať už do bytu nebo ven  na zahradu, měl by zodpovědně uvážit, zda je schopena ochoten věnovat svému svěřenci dostatek času, který pes potřebuje pro svůj správný vývoj jak psychický tak i fyzický. Protože socializace psa neznamená jen ukázat psovi jeden typ dané věci (jeden typ psa, situací, dopravního prostředku atad atd…) ale neustále jej seznamovat s různými typy věcí, zvířat, lidí situacemi zvuky a dalšími věcmi související se světem, ve kterém spolu žijeme.

Socializace psa se výrazně prolíná s jeho výchovou, ale stejně jako u výchovy a výcviku psa je velice důležité znát při nejmenším základní pravidla, jak se při socializaci štěněte (i dospělého psa) sám chovat a předcházet zbytečným chybám.
Tyto zbytečné chyby mohou nastat již u nezodpovědného chovatele, který socializaci štěňat nevěnuje dostatečnou pozornost (např u štěně, které prodáváž v pozdějším věku).
socializaci štěněte patří i jakési období vtiskávání, což se děje výhradně u chovatele, protože toto období probíhá ve věku do 7 týdnů štěněte. Proto je důležité při výběru štěněte, hledat i zodpovědného chovatele, který není k této problematice lhostejný.
socializace štěněte
Chovatel by měl štěňatům poskytnout co nejrozmanitější prostředí s různěvelkými, barevnými a zvukově zajímavými věcmi. Určitě by štěňata měla přijít velice často do úzkého kontaktu s lidmi různé věkové kategorie. Ne méně důležité je i to aby štěně zůstala do 7dýnů u chovatele - tedy se svými sourozenci a matkou (fenou) - štěně se tak začleňuje do hierarchie, učí se jak se chovat k ostatním psům (sourozencům). Jen z vážných důvodů je možno doporučit odebrání štěněte o týden dříve.

Pokud chovatel období vtiskávání správně vezme za své , je štěněti dán důležitý základ vyrovnaného chování k okolí. Dále vše záleží na socializaci a výchově (případně výcviku) u nového majitele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama