"Kůň zná svého jezdce lépe, než jezdec svého koně."


Coursing – zábava nejen pro psy!

9. prosince 2010 v 17:38 | janička |  Rady a tipy

Coursing - základní informace o tomto sportu

Coursing je ideální sportovní aktivitou pro psy, jejím hlavním cílem je ulovit kořist (kůže tažená navijákem).
Coursingová dráha dlouhá 700 metrů je navržená tak, aby každý pes mohl individuálně projevit své lovecké schopnosti (pes se musí umět pohybovat v přirozeném terénu s využitím přírodních či dosazených překážek).
Coursing se běží na dvě kola, které se od sebe navzájem liší místem startu a překážkou. Startují vždy dva psi stejné rasy a stejného pohlaví, kteří jsou od sebe odlišeni. Jejich výkony jsou bodově ohodnoceny.

Typy soutěží

  • Mistrovské - na nich se udělují tituly (Mistr ČR, Mistr Moravy apod.).
  • Bodovací - získané body z jednotlivých závodů se sčítají, na závěr roku je udělován titul "Coursingový vítěz roku". Uděluje se pouze psům s PP.
  • Národní, Mezinárodní a Mistrovství Evropy - tyto jsou určené pouze pro psy skupiny X. FCI (chrti). Při splnění podmínek získává vítěz titul CACIL nebo CACT.

Výkony psů jsou hodnoceny dle 5 základních kritérií

Výkon psů je hodnocen rozhodčími podle pěti základních kritérií: rychlosti, úsilí při pronásledování, inteligence, obratnosti a odolnosti. Každé kritérium je samostatně bodováno. Maximální počet bodů v jednom kole je 100 bodů, minimální počet pro postup psa do druhého kola, je 50 bodů.

Coursing a jeho druhy

  • Hare Coursing - u nás není příliš známý, běhá se především ve Velké Británii. Při tomto typu Coursingu se loví živý zajíc.
  • Lure Coursing - je běžně provozován i v České republice. Psi loví umělou návnadu. Chcete se se svým psem pravidelně účastnit coursingu?

Pořiďte si coursingovou licenci!

Coursingová licence je průkaz, který opravňuje psa k účasti na oficiálních závodech. Lze jí získat za podmínek splnění licenčních běhů. Licenci vydává registrátor licencí coursingové skupiny při ČMKU.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama